MASÁŽE


Účinky masáže  aneb Proč jít na masáž ?

-Největší touhou člověka je žít zdravý, šťastný a tvůrčí život. Z těchto tří aspektů je zdraví bezpochyby primární.Jedním z klíčů k pevnému zdraví je tělo, v němž správně funguje oběh výživných látek a vylučování toxinů. Strava nám poskytuje výživu. Cvičení a masáž podporují vhodnou cirkulaci a masáž navíc pomáhá tělu v růstu, regeneraci a relaxaci, podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny. Tím hraje masáž důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Povzbuzuje vnitřní zdroje organismu, stimuluje je ke zpracování proteinů, vede k přeměně rozličných druhů cukrů na glukózu a vytváření různých enzymů. Tato čistící funkce masáže z ní činí nejblahodárnější metodu k dosažení dobrého pocitu a radosti.

-Proto nejlepším, nejjednodušším a nejpřirozenějším lékem na tyto neduhy je masáž.

-V moderní době vedeme v mnoha ohledech velice pohodlný život. Většinou se jen minimálně fyzicky namáháme, pracovní nároky nám nedovolují věnovat se sportovním aktivitám a když k tomu připočítáme, že nemáme možnost těšit se z čerstvého vzduchu, sluníčka, přírodně pěstovaných potravin a naše orgány trvale nadměrně zatěžujeme stoupajícím příjmem konzervované potravy, rychlých jídel či hotových pokrmů, je pochopitelné, že se náš systém brzy vychýlí z rovnováhy. Neustálé starosti a stres navíc zvyšují akumulaci toxinů v těle.

-Masáž působí na fyzické i mentální úrovni.  
Fyzicky pomáhá všem systémům těla – imunitnímu, dýchacímu, nervovému, endokrinnímu, pohybovému, trávícímu, lymfatickému a krevnímu oběhu. Napomáhá rovněž mentální relaxaci, pokud masírovaný svému masérovi důvěřuje a pokud není masáž bolestivá, může zastavit bloudění mysli a poskytnout dokonalé uvolnění a relaxaci.
Obecně řečeno, masáž napomáhá v procesu samoléčby.



-Masáže a její pravidelná aplikace celkově utužuje organismus a stimuluje imunitní systém. Jednotlivé masáže (klasická, sportovní, či regenerační) se liší rychlostí, typem a intenzitou prováděných hmatů. Masáž se doporučuje absolvovat pravidelně. Pro regeneraci se doporučuje 1x až 2x měsíčně, kdykoliv cítíte potřebu fyzického nebo psychického uvolnění. V případě sedavého zaměstnání, jednostranného přetěžování určitých svalových skupin, nebo častých bolestech zad se potom doporučuje provádět masáž cíleně 1x týdně.

__________________________________________________________________________________

                             Kdy není vhodné jít na masáž ?

-horečnaté stavy
-zánětlivá či infekční onemocnění celého těla (chřipka, angína)
-první trimestr těhotenství a v případě rizikového těhotenství
-nádorová onemocnění, v době akutního průběhu a 12 měsíců po doléčení
-akutní pooperační a poúrazové stavy
-srdeční onemocnění (infarkt, aritmie, je třebe konzultace z Vašim ošetřujícím lékaře o -----vhodnosti masáže)
-problémy se srážlivostí krve a kornatění tepen
-při poraněních dutiny břišní
-při stavech vyžadující klid na lůžku
-bezprostředně po jídle
-při akutních psychózách a stavech pod vlivem alkoholu a drog

Kdy lze provést masáž s omezeními dle aktuálního zdravotního stavu?

-vysoký, nízký nebo kolísavý krevní tlak
-onemocnění cév
-křečové žíly
-akutní záněty svalů, šlach
-kožní onemocnění - neinfekční onemocnění kůže (ekzém, lupénka na doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře)
-cukrovka
 
V případě částečné kontraindikace vždy informujte maséra před začátkem masáže.!!!!
Velmi důležité - je po jakékoliv masáži vypít dostatečné množství tekutin, významně tak podpoříte lymfatický systém v odbourávání toxinů, které se tak rychleji vyloučí z těla ven. 

Doporučení po masáži:

- po masáži často dochází k detoxikaci a vylučování škodlivin. Je dobré tento jev podpořit pitím nejlépe čisté vody. Může dojít k přechodné mírné bolestivosti svalů či hlavy (nežádoucí účinek spojený právě s vylučováním škodlivin) nebo k motání hlavy – odezní během následujícího dne či do dvou dnů. Bezprostředně po masáži je vhodné udržovat tělo či mysl v klidu a vyvarovat se nadměrné námaze.